Laboratoria Przyszłości -zadania szkoły

W ramach realizacji projektu w Szkole Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza  w roku szkolnym 2022/2023 zadania skupione były wokół rozwijania kompetencji uczniów i nauczycieli w posługiwaniu się  sprzętem zakupionym w ramach inicjatywy edukacyjnej realizowanej przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Podczas zajęć edukacyjnych uczniowie zapoznali się ze sprzętem zakupionym w ramach programu Laboratoria Przyszłości, poznali jego obsługę i wykonywali z jego użyciem proste zadania.

Pierwszym i podstawowym sprzętem, z którego korzystano cały rok szkolny był aparat fotograficzny Canon PowerShot , sprzęt nagłaśniający oraz kamera przenośna SONY K4 Wykorzystywane były one do dokumentowania szkolnych wydarzeń.

Kolejnymi sprzętami wykorzystywanymi podczas zajęć edukacyjnych, były:

• robot Photon, który stanowił idealny zestaw startowy do nauki robotyki i mechatroniki,
  • drukarka 3D (Moje Bambino Sygnis Edu Lab 3D), dzięki której uczniowie klas IV-VIII obserwowali proces projektowania i drukowania modeli 3D (np.: breloki do kluczy, numery na drzwi klasowe),
  • stacja lutownicza wykorzystana  podczas lekcji techniki,
  • klocki użyte podczas zajęć świetlicowych jako ciekawa forma zabawy, która rozwija wyobraźnię i kreatywność dzieci oraz w czasie lekcji matematyki
  • Zestaw robótek ręcznych
  • klej na gorąco w ramach zajęć technicznych
  • mikroskopy na lekcjach biologii

Zakupiony w ramach programu Laboratoria Przyszłości sprzęt odpowiada potrzebom naszej szkoły, jest i będzie w przyszłości wykorzystywany na lekcjach obowiązkowych – do realizacji podstawy programowej, a także na zajęciach dodatkowych oraz kołach zainteresowań.