Wycieczka do Kopalni Soli w Bochni

21 marca uczniowie klas 0-3 wraz z opiekunami udali się na wyczekiwaną wycieczkę do Kopalni Soli w Bochni. Jak przystało na Pierwszy Dzień Wiosny było słonecznie i ciepło.

W unikatowym labiryncie solnych korytarzy, czekało na nas wiele niespodzianek. Już sam zjazd do kopalni szybem Cambi był wielkim przeżyciem. Pod okiem naszych przewodników zwiedzaliśmy kopalnię oraz odbyliśmy przejazd podziemną kolejką KUBUŚ wzdłuż podłużni August. Za pomocą holograficznych i interaktywnych inscenizacji oraz słuchowisk przekazana została nam wiedza o historii kopalni, średniowiecznych technikach wydobywczych, pracy górnika, zwyczajach górniczych oraz codziennym życiu kopalni.

W pamięci na pewno pozostaną prezentacje pokazujące dawny system wentylacji, pracę wypalaczy metanu, pożary oraz zalanie wodą podziemnych chodników. Jedną z wielu atrakcji było zwiedzanie kaplicy św. Kingi z umieszczoną tam piękną szopką bożonarodzeniową oraz przeprawa łodzią przez zalaną solanką komorę. Trasę wycieczkową zakończyliśmy wspólnym spędzeniem czasu, przy gorącej czekoladzie i frytkach, w największej z podziemnych komór, komorze Ważyn ok. 250 metrów pod powierzchnią ziemi. Uczniowie w wolnym czasie zagrali mecz piłki nożnej.

Poznawanie „podziemnego, solnego miasta” było niezwykłą przygodą oraz interesującą lekcją historii i przyrody. Dzięki tej wycieczce doceniliśmy ciężką i bardzo niebezpieczną pracę górników.