Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Wycieczka do Wiśnicza

Wycieczka do Wiśnicza

Treść

Pierwszym punktem naszej wycieczki było Muzeum Pamiątek po Janie Matejce. Gdy zbliżyliśmy się do Koryznówki, małego, malowniczo położonego drewnianego domku, przywitał nas paw z długim ogonem oraz pasące się tam konie. Niestety nie udało nam się wejść do środka budynku. Odpoczywając przed domem, odkryliśmy w ogrodzie tablicę upamiętniającą pobyt rotmistrza Witolda Pileckiego , który w czasie wojny ukrywał się w Koryznówce.

Drugim punktem był Zakład Karny w Nowym Wiśniczu. Poznaliśmy historię tego miejsca, warunki pracy w zakładzie oraz informacje dotyczące funkcjonowania tego typu miejsc.

Trzecim punktem zwiedzania był bastionowy zamek magnacki Kmitów i Lubomirskich w Nowym Wiśniczu. Jest to największy po Wawelu zamek w Małopolsce. Ma formę regularnej, czteroskrzydłowej budowli z dziedzińcem i czterema wieżami. Oprowadzała nas po nim pani przewodnik, która w ciekawy sposób opowiadała historię tego miejsca. Wszyscy przemierzali kolejne sale, podziwiając stare obrazy, gobeliny, meble, zastawy stołowe i bogate stroje. Będąc w zamku uczestniczyliśmy w  pokazie alchemicznego sprzętu i „wybuchowych” doświadczeniach. Każdy z nas mógł dokonać odczytu tajnej wiadomości, poznać  zawiłą recepturę alchemika i stworzyć własne perfumy. Zamkowa aura tego miejsca sprawiła, iż wszystkimi zmysłami mogliśmy poczuć się jak XVII-wieczni laboranci.

35225