Wycieczka klas IV-VII do Karpackiej Troi

2 czerwca uczniowie klas IV-VII wraz z wychowawcami pojechali na wycieczkę do Trzcinicy koło Jasła, gdzie znajduje się Skansen Archeologiczny „Karpacka Troja”. W wyniku prac wykopaliskowych odkryto tutaj jedną z najstarszych osad obronnych w Polsce oraz wiele zabytków  dawnej sztuki i rzemiosła.

Zwiedzanie rozpoczęliśmy od warsztatów łuczniczych. Następnie pan przewodnik oprowadził nas po skansenie, na terenie którego zlokalizowane są rekonstrukcje wioski otomańskiej z początków epoki brązu i osady słowiańskiej z wczesnego średniowiecza. Mogliśmy zobaczyć wyposażenie domostw, sceny z życia codziennego i dowiedzieć się, jak żyli ówcześni ludzie bez Internetu, prądu i wszelakich wygód. Wspinaliśmy się na wzgórze, gdzie zrekonstruowano wały obronne i bramy prowadzące na teren grodziska. Na zakończenie obejrzeliśmy nowoczesne muzeum, gdzie zgromadzono eksponaty związane z historią tego miejsca.