Przejdź do treści
Egzamin ósmoklasisty
Przejdź do stopki

Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego

Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego

Treść

10 października obchodzimy Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. To ważne święto zostało ustanowione przez Światową Federację Zdrowia Psychicznego w 1992 roku. Celem obchodów jest zwrócenie uwagi na problematykę zdrowia psychicznego i profilaktykę zaburzeń psychicznych.


Każdego roku organizatorzy wydarzenia podkreślają, że zdrowie psychiczne jest tak samo ważne jak zdrowie fizyczne. Za każdym razem motyw przewodni poświęcony jest innej tematyce – w 2022 roku hasło Światowego Dnia Zdrowia brzmi: „Niech zdrowie i dobrostan psychiczny staną się naszym priorytetem” (Make mental health & well-being for all a global priority).
Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego to okazja, by przypomnieć, jak zadbać o zdrowie psychiczne swoje i swoich najbliższych. Oto 5 kroków, które mogą w tym pomóc:
•    Relacje międzyludzkie. Dobre i wartościowe relacje z innymi ludźmi są bardzo ważne dla utrzymania zdrowia psychicznego. Mogą pomóc zbudować poczucie przynależności i własnej wartości, dać możliwość dzielenia się pozytywnymi doświadczeniami i zapewnić wsparcie emocjonalne.
•    Aktywność fizyczna. Nie bez przyczyny mówimy, że „w zdrowym ciele zdrowy duch”. Wiele badań pokazuje, że aktywność fizyczna poprawia także samopoczucie psychiczne i wpływa na zwiększenie poczucia własnej wartości, pomaga wyznaczać cele i je realizować. Ćwiczenia powodują zmiany chemiczne w mózgu, które mogą pozytywnie wpłynąć na nastrój.
•    Zadbaj o swoje hobby i ucz się nowych rzeczy. Staraj się każdego dnia znaleźć chwilę na aktywności, które są dla ciebie znaczące i przyjemne. Może to być gotowanie, zabawa ze zwierzakiem, spacer po parku, czytanie książki lub oglądanie filmu czy serialu. Badania pokazują także, że uczenie się nowych umiejętności może również poprawić samopoczucie psychiczne i być szansą na nawiązanie nowych, wartościowych relacji.
•    Unikaj używek. Narkotyki, alkohol, kawa, tytoń tylko na chwilę pozwalają poczuć się lepiej. W dłuższej perspektywie są bardzo niebezpieczne dla zdrowia, także psychicznego.
•    Praktykuj uważność. Zwróć większą uwagę na to co dzieje się w chwili obecnej. To także poprawi twoje samopoczucie. Praktyka uważności może pomóc bardziej cieszyć się życiem, lepiej zrozumieć siebie oraz zmienić sposób, w jaki odczuwasz życie i jak podchodzisz do wyzwań.

33937