To właśnie MY!

Gromada Zuchowa
„Wesołe Kozaki”

"To właśnie my, zuchowa gromada,
uczymy się żyć, bawić i pomagać,
i wesołym być - jeśli chcesz to do nas przyjdź!"

Zuchy są najmłodszą częścią harcerskiej braci. Mają własne prawa, zawołania, obrzędy, umundurowanie i obietnicę. Gromada zuchowa to podstawowa jednostka organizacji ZHP, działa na terenie szkoły podstawowej. Skupia dziewczęta i chłopców kochających zabawę i przygodę. Jest najlepszym partnerem szkoły, odgrywa istotną rolę jako część systemu wychowawczego.

W Szkole Podstawowej nr 2 w Przyszowej Gromada Zuchowa Wesołe Kozaki działa od listopada 2023r. pod okiem dh. Jolanty Sewiło.

Plan pracy gromady zuchowej uwzględnia ważne uroczystości państwowe, lokalne
czy szkolne. Zuchy z naszej gromady są bardzo wesołe i rozśpiewane. Ochoczo się bawią, miło i pożytecznie spędzają czas wolny. Bardzo chętnie biorą udział w festiwalach piosenki
zuchowej, jeżdżą na biwaki organizowane przez Gorczański Hufiec.

Integracja to ważny element pracy z zuchami, gdyż zmienia ich postawy, zachowania wobec innych ludzi, uczy tolerancji. Zbiórki, częste spotkania umożliwiają kontakty z innymi ludźmi, ciekawe i twórcze spędzanie wolnego czasu. Taką możliwość daje gromada zuchowa, której podstawową metodą pracy jest zabawa.

Ruch zuchowy to zabawa wyrabiająca odwagę i prawdomówność, zaradność, zręczność, bystrość i opanowanie. To również zabawa przynosząca dzieciom radość życia i pogodę ducha.

W gromadzie zuchowej staramy się realizować takie potrzeby dziecka jak:

• bycie w "paczce" - jako członek gromady,
  • poznanie świata - realizacja sprawności zuchowych,
  • ruch, rozwijanie zmysłów - poprzez gry, ćwiczenia, pląsy,
  • rozwijanie zdolności manualnych - przez wykonywanie majsterki,
  • fantazjowanie - przez zabawy, teatrzyki, bajanie,
  • współdecydowanie - Krąg Rady, demokracja,
  • rozwijanie empatii, pokonywanie egoizmu - opieka nad młodszymi zuchami, praca w grupie,
  • posiadanie tajemnic - obrzędy, zwyczaje, mundur gromady,
  • ćwiczenie pamięci - piosenki, pląsy,
  • szukanie autorytetów - "wszystkowiedząca" druhna czy druh,
  • kontakt z przyrodą - zbiórki w terenie, zwiady, biwaki.

Ze względu na duże walory wychowawcze i dydaktyczne zachęcamy rodziców dzieci klas młodszych do zapisywania swoich pociech do gromady zuchowej.

Wszystkim sympatykom i przyjaciołom ruchu zuchowego przekazujemy serdeczne pozdrowienia. Niech nas łączy wspólna zabawa, praca, myśli. Trwajmy w naszych marzeniach i nie zapominajmy o nich. Dzięki nim i naszym wysiłkom znowu spotkamy się na kolejne zbiórce, przy ognisku, w zwyczajnym i nie zwyczajnym dniu - radośni, z dobrym słowem, uczynkiem, otwartym sercem i pomocną dłonią.

Z zuchowym pozdrowieniem - CZUJ!
drużynowa GZ "Wesołe Kozaki"
druhna Jolanta Sewiło